درس 11: معرفی حوزه­‌های صدایی و کلامی

آرش آبسالان


«پیش از هر چیز صدای­تان را کشف کنید.»


صدای من به چه کاری می­‌آید؟

جهان امروز ما پر است از تخصص­‌های متفاوتی که در حوزه صدا و گفتار وجود دارند. با این همه می­‌توان حوزه­‌های صدایی و کلامی را به سه گروه کلی دسته‌­بندی کرد:

الف) حوزه «خوانندگی» اعم از خوانندگی، قرائت، مداحی، تواشیح، مولودی و …

ب) حوزه «سخنوری» اعم از وکالت، بازاریابی، سیاست، مشاوره، مذاکره و…

ج) حوزه «صداپیشگی» اعم از بازیگری، گویندگی، دوبله، مجری‌گری، استندآپ و…

همان‌گونه که در نمونه‌های مثالی بالا می‌توان دید، هر یک از این حوزه­‌ها شاخه‌­های متعددی دارند و هر شاخه از تنوع بسیاری برخوردار می‌­شود. به‌­عنوان نمونه حوزه خوانندگی را می‌­توان به دو گروه «مبتنی بر علم موسیقی (نت­‌نویسی)» و «مبتنی بر انتقال سینه به سینه و گوشی» (مانند نوحه خوانی) تقسیم کرد. تنوع هر یک از این دو گروه باز بسیار خواهد بود (مانند پاپ، رپ، کلاسیک، سنتی و…).

در هر یک از این حوزه­‌ها کلاس­‌ها آموزش تخصصی در سطح آموزش عالی، آموزشگاهی و کارگاهی در سه شکل عمومی، خصوصی و نیمه­‌خصوصی مشاهده می‌­شود. عناوین متفاوتی که در این حوزه وجود دارند عبارتند از: «دوره‌­های صداسازی؛ سولفژ؛ آواز؛ صدا و بیان بازیگری؛ دوره­‌های سخنرانی؛ کارگاه­‌های انگیزشی؛ نوحه­‌خوانی؛ قرائت و ترتیل؛ تواشیح؛ کارگاه‌­های نفوذ کلام؛ و…». روشن است که هر یک از این حوزه‌­ها شیوه‌­های آموزشی و اجرایی خودشان را دارند، پس روش­‌های مقدماتی خاص خود را هم دارند.

الف) حوزه خوانندگی:

در این حوزه هنرجو با توجه به تعریف و خط مشی­‌ای که استاد تعیین می‌­کند باید «جای صدای خود» را بیابد و همواره از همان جا استفاده کند. در این حوزه هنرجو فوت و فن لازم برای تسلط بر «جای صدا» در شیوه و سبک خوانندگی مورد نظر را فرا می‌­گیرد. به‌­همین سبب یکی از نخستین مهارت­‌هایی که هنرجو باید فرا بگیرد «صداسازی» است. هر یک از حوزه­‌های خوانندگی جدای از اشتراکات تمرینی شیوه صداسازی خاص خود را دارند. به‌­عنوان نمونه، تمرینی با نام «فخه گربه» فقط مختص خوانندگی راک است و در دیگر شیوه­‌های خوانندگی نه ­تنها کاربرد ندارد که غلط هم محسوب می‌­شود.

ب) حوزه سخنوری:

در حوزه سخنوری اصولا مقوله­‌ای با نام «جای صدا» کمتر دیده می‌­شود. در کلاس‌­های این شاخه عموما مجموعه‌­ای از «بایدها – نبایدها»ی سخنرانی گفته می­‌شود و اگر هم بحثی از صداسازی به­‌میان آید، بسیار مقدماتی و حتی ناکارآمد است. عموم این دوره‌­ها در حوزه صداسازی (اگر از استاد متخصص بهره نبرند) ضعف‌­های اساسی دارند. در این حالت اگر هنرجویی مایل به کار روی توانایی­‌های صوتی خود باشد، ناگزیر باید دوره‌­های آموزشی جداگانه­‌ای را پشت سر بگذارد.

ج) حوزه صداپیشگی:

اگرچه صداپیشگی در لغت معادل دوبلور به‌کار می‌رود، اما منظور ما از صداپیشگی فراتر از دوبله است. در این حوزه (که شامل انواع بازیگری و انواع اجرا می­‌شود) هنرجو جدای از مباحث متنی، شیوه ایجاد تغییرات صدایی را فرا می­‌گیرد. لازمه صداپیشگی آن است که هنرجو بر انواع جاهای صدای خود مسلط شود، تا بتواند صدا و نحوه گفتار متناسب با متن و شخصیت را خلق کند. در عموم این حوزه‌ها هنرجویان عموما پس از مدتی راه خود را می­‌یابند. اگر چه در حال حاضر ضعف دانش در این حوزه بسیار دیده می­‌شود، اما عموم هنرجویان پس از حدود دو سال تمرین صاحب شاخصه­‌های صوتی خاصی می­‌شوند. چه بهتر که این حوزه از سطح دانش فنی بالاتری بهره­‌مند شود.

با این دسته‌بندی حالا به­‌اعتباری می‌­توان:


سخنوری را فعالیتی صوتی کاملا باز در محدوده «صدای طبیعی» با گستره رزونانسی آزاد دانست.
خوانندگی را فعالیتی صوتی پایبند به «جای صدا» و محدود به یک گستره رزونانسی دانست.
صداپیشگی را فعالیتی صوتی مبتنی بر «قرارداد جای صدا» با گستره رزونانسی بسته یا آزاد دانست.

 

اما جای صدا چیست؟ منظور از رزونانس چیست؟ از کجا جای صدا شناخته می­‌شود؟ چگونه جای صدای خود را بیابیم؟ آیا ملاک فقط یافتن جای صدا است؟ منظور مربی از اینکه صدا را جلوی دهان یا عقب دهان بینداز، چیست؟ این که «صدا باید از دیافراگم بیاید» یعنی چه؟ مگر سبک­‌های مختلف آوازی یا سخنرانی جاهای صدای متفاوتی ندارند؟ اصولا جای صدا را با چه معیاری تعیین می‌­کنند؟ تمرین دارد؟ رشد خواهم کرد؟ مناسب من هست؟ برای من دیر نیست؟ تغییر خواهم کرد؟ مناسب هستم؟ امکاناتش را دارم؟ چقدر وقت می‌برد؟ و…

همه این‌ها پرسش‌­هایی هستند که حتی هنرجویان قدیمی­‌تر هم با آن مواجه هستند (بماند که یک ­بار یکی از پیشکسوتان بازیگری برایم اعتراف می­‌کرد که اگر چه صدای دیافراگمی را به‌­خوبی می­‌شناسد اما هنوز ساز و کار و مفهوم «دیافراگم» را به­‌درستی نمی­‌شناسد و در انتقال این مفاهیم به هنرجویانش مشکل دارد.). برای بسیاری از هنرجویان سروکله زدن با حوزه صدا کلنجار رفتن با مفاهیمی انتزاعی است (تصور کن…، خیال کن…، سعی کن…، بفرست…) در حالی که حوزه صدا کاملا عینی و لمسی و حتی دیدنی است. کافی است به لرزه‌­های سازی همچون طبل یا صفحه سنج چشم بدوزید یا ضربات کلنگ روی دیوار را با دست لمس کنید. واقعیت آن است که:

صدا عینی‌­تر از آن است که فقط با انتزاع ذهنی آموزش داده شود.

 

برای این منظور اگر سه حوزه مذکور را سه حوزه تخصصی بدانیم، آن­‌وقت ضروری است برای فهم تمامی این مفاهیم (که در هر سه حوزه مشترک هستند) جدای از دوره‌های مقدماتی در هر حوزه، یک دوره عمومی و پیش‌­نیاز را پشت سر بگذاریم. بسیاری از هنرجویان در روزهای نخست در درک مفاهیم اولیه صوت دچار سردرگمی هستند. آن‌ها مدام صدای خود را بالا و پایین می­‌کنند اما نمی‌­دانند چرا مربی می­‌گوید «خوب است، نزدیک­تر شدی! آهان همینه! نگهش دار…» و در روز بعد: «خدای من! باز که از دست دادی!». آخر چه چیز را از دست دادم؟

حداقل سردرگمی آن است که هنرجوی بینوا معنا و مفهوم برخی از اصطلاحات را متوجه نمی­‌شود. در این حالت داشتن یک دانش مقدماتی ضروری است. اجازه دهید این دانش مقدماتی و رویکرد جدید را «پیش‌­صدا-سخن­‌سازی» بنامیم.

«پیش صدا سازی» و «پیش سخنوری» یا به اختصار «پیش صدا-سخن­‌سازی» مقدمه­‌ای بر انواع حوزه­‌های مختلف آموزش مهارت­‌های صدایی و کلامی است. این حوزه مانند دروس عمومی یا دبستانی است که پیش از تحصیل در گرایش­‌های تخصصی عمل می­‌کنند. پس از گذراندن این دوره است که ماهیت غلط پرسش «صدای من به چه درد می­‌خورد؟» را متوجه خواهید شد.

یک صدای سالم کمابیش همه نوع قابلیتی را دارد. این صدا فقط نیاز به پرورش دارد. بر این اساس پرسش اصلی و درست آن است که:

شما می‌خواهید در چه شاخه صوتی-کلامی فعالیت کنید؟ و چقدر برایش وقت بگذارید؟

 


تصویر برگرفته از: https://www.nytimes.com/2019/12/24/reader-center/voice-voiceover-creativity.html


 

 

نوشته‌های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست