درس 23: بهداشت صوت- قسمت سوم: صدا صاف کردن ممنوع

آرش آبسالان


مهره سرباز در بازی شطرنج وقتی به ردیف آخر برسد، دیگر سرباز ساده نیست! یک رفتار غلط صوتی هم وقتی که به دفعات تکرار شود، یک رفتار غلط و ساده صوتی نیست!

 

وقتی سخن از بهداشت صوت به­ میان می­‌آید، با انبوهی از اطلاعات باید نبایدی مواجه می­‌شویم. راستش به عقیده من بخشی از این اطلاعات بی­خود هستند. آیا تا به­ حال شنیده­‌اید که «آب» دشمن صدا باشد؟ قطعا خیر! ولی آب هم می‌­تواند برای صدای شما ضرر داشته باشد، در صورتی که هیچ­‌کس به این نکته اشاره نمی‌­کند و همه از ضررهای ترشی و فلفل می­‌گویند. اگر اینها برای صدا بد هستند، پس این همه خواننده خوش صدای هندی یا قوال خوش صدای پاکستانی از کجا می­‌آیند؟

داستان بهداشت صوت کلافی سردرگم است اما اگر چند دستورالعمل ساده را بدانید، از این سردگمی نجات پیدا خواهید کرد. نکته کلیدی و مهم همه این موارد میزان تماس با موارد غیر بهداشتی است. اگر کاربر حرفه­‌ای صدا هستید، همه موارد به‌­شکل صددرصد برای شما ممنوع است (مانند گروه خوانندگان). اگر کاربر نیمه­‌حرفه‌­ای صدا هستید (بخشی از دیگر گروه‌­ها) این موارد برای شما هم ممنوع است، اما بدان معنا نیست که به خود سخت بگیرید. اگر هم صدای­‌تان برای‌­تان مهم نیست، هر کاری که دل‌­تان می‌­خواهد بکنید، مسئولیتش با خودتان است.

نکته کلیدی اول: از هر گونه عامل خلط ساز دوری کنید!

ترشحات سینوسی، ترشحات پشت حلق، خلط سینه، خلط ناشی از خوراکی­‌ها یا نوشیدنی‌­ها (مانند لبنیات، شکلات، قهوه و…)، خلط ناشی از دودها و هر عاملی که سبب خلط‌­سازی شود، یک دردسر بزرگ ایجاد می‌­کند: نیاز به صدا صاف کردن یا گفتن «اهم» لعنتی!

نکته کلیدی دوم: هرگز! هرگز! و هرگز! صدا صاف نکنید!

صدا صاف کردن یک عادت رایج غلط در میان عموم انسان‌­هاست و دقیقا مانند خاراندن عمل می‌­کند، پوست می­‌خارد و می‌­خارانیم، حنجره می‌­خارد و اهم می­گوییم! پوست خون می‌افتد، حنجره هم خون می‌افتد، چرا نیفتد؟

برای آن­که صدایی به آستانه شنوایی ما برسد، تارها یا همان چین‌خوردگی‌های صوتی باید حداقل 16 بار در ثانیه ارتعاش داشته باشند، یعنی کوچکترین صدای ما حداقل 16 بار چین‌ها‌‌ی صوتی‌­مان را می‌­لرزاند. این میزان در گفت و گوی معمولی­ به 40 بار در ثانیه هم می‌­رسد. در حالت عادی چین‌ها‌‌ی صوتی هنگام لرزش هیچ برخورد غیرمتعارفی با هم ندارند، اما هنگام صدا صاف کردن لبه چین‌ها‌‌ی صوتی به یکدیگر ضربه می‌­زنند.

حالا شما یک بار می­‌گویید «اهم» اما چین‌ها‌‌ی صوتی‌­تان حدود 40 بار با هم برخورد می­‌کنند. تکرار این کوبش‌­ها منجر به ایجاد التهاب، التهاب منجر به ایجاد تاول و تداوم صدا صاف کردن منجر به ترکیدگی تاول و در نتیجه ایجاد زخم در چین‌ها‌‌ی صوتی می‌­شود. متاسفانه چون همچنان عادت صدا صاف کردن داریم، پس این التهاب و زخم نه تنها بهبود پیدا نمی‌­کند، که بدتر هم می­‌شود. این عکسی است که کلینیک تخصصی تصویربرداری «بیان» از چین‌ها‌‌ی صوتی آسیب­ دیده یک بیمار منتشر کرده است:

توقع نداشته باشید صاحب این چین‌ها‌‌ی صوتی صدای سالمی داشته باشد. صدا صاف کردن فقط معلول خلط نیست. حتی زخم و بافت­‌های زائد روی چین‌ها‌‌ی صوتی هم خود عاملی مضاعف برای نیاز به صدا صاف کردن هستند. مشکل این‌­جاست که هر قدر چین‌ها‌‌ی صوتی آسیب ­دیده‌­تر باشند، نیاز به صدا صاف کردن هم بیشتر می‌­شود. قطعا صاحب این چین‌ها‌‌ی صوتی آسیب دیده، مدام نیازمند صدا صاف کردن بودند و این یعنی بد از بدتر!

خشکی گلو (کمبود آب) هم یکی دیگر از دلایل نیاز به صدا صاف کردن است. سرماخوردگی، آلرژی و مواردی از این دست هم نیاز به صدا صاف کردن را زیاد می­‌کنند. خلاصه عواملی که سبب ایجاد حس خارش در محدوده حنجره می‌­شوند، کم نیستند و حذف تمامی این موارد هم تقریبا غیرممکن است. شناخت، کنترل و حذف عوامل ایجاد خارش حتی­‌المقدور ضروری است اما حذف خاراندن واجب است، چرا که صدا صاف کردن واکنشی طبیعی نیست. لطفا این­‌قدر خودتان را نخارانید، عامل ایجاد خارش را حذف کنید! بر این اساس:

  • صدا صاف کردن را ترک کنید.
  • حتی‌المقدور از عواملی که سبب ایجاد حساسیت و در نتیجه نیاز به صدا صاف کردن می­‌شوند، پرهیز کنید.

ترک عادت اگر موجب مرض هم نباشد، سخت است. چاره­‌ای ندارید! خودتان را بابت هر صدا صاف کردن جریمه کنید. به در و دیوار نوشته «صدا صاف کردن ممنوع!» بچسبانید. از اطراف‌یان‌تان بخواهید مراقب شما باشند و حتی جریمه­‌تان کنند. خودتان یک راه حلی برای ترک این عادت شنیع پیدا کنید.

نکته مهم:
این که فلان خواننده یا صداپیشه مشهور عادت زشت صدا صاف کردن را دارد، دلیل بر موجه بودن این حرکت نیست، دلیل بر بی­‌اطلاعی اوست. اگر یک خواننده یا هنرپیشه مشهور مدام بدن خودش را بخاراند، شما چه خواهید گفت؟

 

 

تصویر تزیینی برگرفته از: https://nypost.com/2021/12/22/concerns-grow-over-bidens-cough-following-speech-on-covid-response/

 

درس بعدی

نوشته‌های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست