درس 24: بهداشت صوت- قسمت چهارم: ترش کردن ممنوع

آرش آبسالان


هر چه می­خواهید با خیال راحت بخورید، فقط ترش نکنید!

 

وقتی پای صحبت از بهداشت صوت به‌­میان می‌­آید، بسیاری خوردن این یا آن ماده خوراکی یا نوشیدنی را مفید یا مضر می­‌دانند. این در حالی است که دریچه حنجره و لوله نای فقط هنگام نفس کشیدن باز است. هنگام خوردن یا آشامیدن دریچه نای بسته می‌­شود و مواد خوراکی یا آشامیدنی از طریق لوله مری وارد معده می­‌شوند. پس در عمل هیچ نوع خوراکی یا آشامیدنی‌­ای در تماس مستقیم با چین‌ها‌‌ی صوتی قرار ندارد و در نتیجه هیچ نوع تاثیر مستقیمی هم بر چین‌ها‌‌ی صوتی ندارند. ربط خوردنی­‌ها و نوشیدنی­‌ها با چین‌ها‌‌ی صوتی را باید به‌­گونه غیرمستقیم دنبال کرد.

خلط‌ساز نباشد!

شما چیزی می­‌خورید، دچار خلط می­‌شوید، صدا صاف می­‌کنید! این خوراکی یا نوشیدنی چون عامل خلط‌­ساز است برای صدای شما بد است اما ممکن است برای دیگری ضرر صوتی نداشته باشد.

چربی را بشویید!

در عین حال بخار چرب هم می‌تواند به چین­‌های صوتی شما آسیب بزند. وقتی غذایی چرب میل می‌کنید، چربی در فضای حلق و گلوی شما می‌نشیند. هنگامی که نفس می‌کشید، چربی همراه با هوای تنفسی وارد حنجره و نای می‌شود. درست مانند اتفاقی که برای هود آشپزخانه رخ می‌دهد. بهتر است بعد از غذاهای چرب حلق و گلوی خود را با کمی آب ولرم شست‌وشو دهید.

متغیرهای دمایی!

از سوی دیگر جنس اندام گفتار و محفظه صوتی عضله است. داغی و سردی بیش از حد سبب انقباض و ایجاد چین و چروک‌های مازاد خواهد شد. این امر می‌تواند عملکرد مجموع اندام گفتاری و اندام صوتی را دستخوش تغییراتی ناخواسته کند. بهتر آن است که دمای نوشیدنی و خوراکی شما نزدیک به دمای بدن باشد. بسیار داغ و بسیار سرد هم آسیب‌های جدی و پایدارتری وارد می‌کنند.

مهمتر از همه ترش نکنید!

بازگشت اسید معده به سمت گلو یکی از رایج­‌ترین اختلالات گوارشی است که پا را از محدوده دستگاه گوارش فراتر گذاشته به دستگاه گفتار و اندام صوتی آسیب‌های جدی وارد می‌کند.

لینک تصویر: https://www.news-medical.net/health/What-is-Heartburn-%28Acid-Reflux%29.aspx

 

درس بعدی

نوشته‌های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست