درس 7: صدای منعطف

آرش آبسالان


«انعطاف‌­پذیری مهمترین ویژگی صوتی است که باید در پی آن باشید.»


 

همه ما با افرادی که اسیر صدای خود هستند، برخورد داشته‌­ایم (آیا شما جزو این گروه نیستید؟). این افراد در همه حال به­‌گونه‌­ای که گمان می­‌کنند صدای­‌شان شیک است، صحبت می­‌کنند. حال فرض کنید همین آدم با همین صدا وارد یک مشاجره لفظی یا حتی درگیری فیزیکی شود. حال صدای ایشان را بشنوید که مثلا می­‌گویند: «یقه­‌ام رو ول کن آقا!». امیدوارم متوجه شده باشید این صدا در این شرایط چقدر ناهمخوان است.

ما در زندگی اجتماعی خود همواره در موقعیت­‌های ارتباطی گوناگونی قرار داریم. گاهی مذاکرات شغلی داریم، گاهی نصیحت می­‌کنیم، گاهی مشغول دعوا هستیم، گاهی گپ و گفت دوستانه داریم، گاهی در مقام خریدار، گاهی در مقام فروشنده و گاهی مشغول مهرورزی هستیم…، در تمامی این موقعیت­‌ها ما به صدای طبیعی همان موقعیت نیاز داریم (همچون تنوع کمد لباس، تنوع کمد صوتی هم نیاز داریم). شما نمی­‌توانید در هنگام دعوا از همان ویژگی­‌های صوتی هنگام مهرورزی استفاده کنید. بر این اساس صدای ما باید متناسب با شرایط متفاوت به­‌اندازه طبیعی تغییر کند. بسیار مهم است که این تغییرات در آستانه «صدای طبیعی» باشند. بر این اساس:

«انعطاف صوتی» یکی از اصلی­‌ترین ویژگی­‌هایی است که باید در جست­‌وجوی آن بود.

 

اما فرض کنید حنجره شما بیمار باشد. این درست مانند آن است که پاهای شما آسیب دیده باشد و هم­‌زمان بخواهید بدوید. روشن است هر قدر هم که مایل به این کار باشید، محدودیت­‌های عضلانی به شما اجازه رسیدن به آستانه ذهنی­‌تان را نخواهد داد. صدای منعطف محصول سازوکار عضلات حنجره­ است که باید منعطف و سالم باشند.

 

تصویر برگرفته از: https://www.broadcasterinfo.net/Content_Details.aspx?id=4522

مطالب بیشتر در این زمینه

برای دسترسی به این تمرین­ها شما باید در سطح مربی باشید

شرایط انتقال به سطح مربی

 

نوشته‌های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست